„Огърлицата на Десислава” – емблема на художествената гимнастика в България

Италианката Илария Джиованенели е новата носителка на приза

Италианската гимнастичка Илария Джиованенели спечели първото място на традиционния Международен турнир по художествена гимнастика „Огърлицата на Десислава”. Тя стана осемнадесетата носителка на приза, от началото на първото състезание, проведено през есента на 1975 г. в залата за художествена гимнастика на стадион „Ивайло” във Велико Търново.
В многобоя при жените родената в северноиталианския град Модена – родно място на гениалните Лучано Павароти и Мирела Френи, Илария спечели в оспорвано състезание с великотърновската гимнастичка Мария Ангелова. Тя получи наградата с обща оценка от многобоя 39.767 точки от съчетанията с обръч, лента и топка. Именно съчетанието с тези три уреда донесе тази година „Огърлицата на Десислава” и златния медал на италианката Илария Джиованенели. Състезателката на „Етър Елит” събра 39.666 точки от игрите си с топка, бухалки и лента. На трето място завърши гимнастичката от варненския клуб „Грация” Калина Богоева. Четвърта е друга състезателка на великотърновския клуб Ралица Николова.

Наградата „Огърлицата на Десислава” и призът „Ангелина Иванова” на личната треньорка на победителката бяха връчени от директора на Общинско предприятие „Спортни имоти и прояви” Петко Павлов.
В съпътстващия турнир „Купа Търновград” на първо място при жените се класира варненката Калина Богоева, втора стана Ралица Николова от „Етър Елит”, а трета е съотборничката на победителката от клуб „Грация” Денислава Георгиева. Във финалите на отделните уреди Ралица Николова спечели първото място на бухалки, а на лента се класира втора. Състезателките на „Етър Елит” се представиха силно на „Купа Търновград” при подрастващите и ансамблите, където спечелиха множество медали.
В тазгодишното издание на Международния турнир по художествена гимнастика „Огърлицата на Десислава” взеха участие над 130 състезателки от Италия, Турция, Кипър и България. В церемонията по закриването на турнира с програма се включиха още ансамбълът на майките на гимнастички от великотърновския клуб, момиченца от подготвителните групи и „Отборът на котките”, събрали аплодисментите на публиката с вдъхновената си игра.
Международният турнир по художествена гимнастика „Огърлицата на Десислава”, който се провежда повече 40 години във Велико Търново, е най-силното състезание в този спорт в България след Държавното първенство. В него е изгряла звездата на много от най-добрите български гимнастички. Той е създаден благодарение инициативата на спортната общност в старата столица през есента на 1975 г. За целта е образуван Организационен комитет под ръководството на Мария Манева – секретар на тогавашния Изпълнителен комитет на Окръжния народен съвет и председател на Окръжната секция по художествена гимнастика. Първото състезание по художествена гимнастика „Огърлицата на Десислава” се провежда при отлична организация на 18 и 19 октомври (събота и неделя) 1975 г. в залата по художествена гимнастика на стадион „Ивайло”. При откриването на състезанията незабравимият поет Радко Радков прочита написания от него специално за случая сонет. На събитието присъстват всички държавни и партийни ръководители на града и областта от онова време, като от тяхно име Николай Цонев приветства състезателите и техните треньори. Младата надежда в този спорт на домакините Мариета Балъкова вдига националния флаг. Състезанията протичат при голям зрителски интерес в продължение на два дни. Първа носителка на наградата „Огърлицата на Десислава” става състезателката на националния отбор и столичната „Славия” Красимира Филипова. Наградата й е връчена от председателката на организационния комитет на състезанието Мария Манева. В крайното отборно класиране в многобоя на първо място се класира съставът на ЦСКА „Септемврийско знаме”, а домакините заемат петото място.
Отначало организаторите на турнира не са имали идеята през каква периодичност ще се провежда. Второто издание на „Огърлицата на Десислава” се провежда през втората половина на месец юли 1977 г. отново в залата по художествена гимнастика на стадион „Ивайло”. Състезателките са разделени в две възрастови групи – до и над 14 години. В първата група до 14 години на първо място се класира състезателката на столичния клуб „Левски-Спартак” Лили Игнатова, а на второ и трето място - състезателките на домакините от „Етър” Валентина Савова и Венета Стефанова. В крайното отборно класиране великотърновският клуб е първи, следван от отборите на ЦСКА „Септемврийско знаме” и ЖСК „Спартак” (Варна).

В групата на големите – над 14 години първа е Кристина Гюрова от ЦСКА „Септемврийско знаме”, която печели втората награда „Огърлицата на Десислав”, а най-добрата състезателка на домакините от „Етър” - Мариета Балъкова, се класира на осмо място. В крайното отборно класиране в тази възрастова група на първо място отново са гимнастичките на ЦСКА „Септемврийско знаме”, следвани от „Левски-Спартак” и „Етър”. През следващата 1978 г. състезанията от третия турнир преминават при формулировката Първи международен турнир по художествена гимнастика „Десислава-78”. На тях българският национален отбор демонстрира пълното си превъзходство. „Огърлицата” печели националката ни Валентина Ганева, нейни подгласнички стават Тереза Карнич, Илияна Раева, Кристина Гюрова и на призовото пето място е великотърновската състезателка Мариета Балъкова, която става и трета на въже. В групата на малките до 14 години в многобоя на първо място се класира Лили Игнатова от националния отбор, а нейни подгласнички стават състезателките на „Етър” Валентина Савова и Венцислава Ванева. На отделните уреди първа е Лили Игнатова (въже, лента и топка), а след нея се класира великотърновката Валентина Савова (въже и лента). След построяването във Велико Търново на Двореца на културата и спорта „Васил Левски” през 1986 г., състезанията от турнира се провеждат там.